عوارض واکسن مدرنا

عوارض واکسن مدرنا

عوارض واکسن مدرنا

کمیته سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام نمود: امکان دارد افرادی که از فیلرهای آرایشی در صورت خود استفاده نموده اند پس از دریافت واکسن کرونای مدرنا در قسمت های تزریق فیلر ،دچار تورم و التهاب شوند .
طبق گزارش خبر گاردین ، FDA اظهار داشت : تعدادی از افراد داوطلبی که از فیلرهای آرایشی استفاده کرده بودند طی آزمایش های بالینی ، این عوارض را در جاهایی که فیلر تزریق شده بود ، تجربه کرده اند .
بر اساس گفتۀ محققان ، این عوارض به علت واکنش ایمنی می باشد و پس از تزریق واکسن، فعال شده و این طبیعی است که در هر جایی از بدن مادۀ خارجی یا غیر طبیعی باشد و شخص شاهد یک واکنش سیستم ایمنی در آن نقطه خواهد شد و این عوارض توسط پزشکان درمان خواهد شد و مانعی برای دریافت واکسن وجود ندارد .
واکسن کرونای مدرنا تأئیدیه خود را از سازمان غذا و دارو آمریکا FDA دریافت نمود و یک جایگزین مناسب برای واکسن فایزر مورد استفاده می باشد . البته که کارایی هر دو واکسن بالاتر از میزان تصور بوده و هر دو دارای سطح ایمنی خوبی می باشند و البته که نگهداری و حمل واکسن مدرنا در مقایسه با واکسن کرونای فایزر بسیار راحت تر می باشد، زیرا نیاز به دمای پائین ندارد .
واکسن مدرنا عوارض جانبی مانند درد و تورم در محل تزریق را دارد و امکان دارد شخص دچار تب و لرز ، خستگی ، سردرد هم شود . برای کم کردن تورم لازم است بر روی محل تزریق یک پارچۀ تمیز و سرد بسته شود و نوشیدن مایعات و پوشیدن لباس نازک برای از بین بردن تب توصیه می شود .
طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا ، حتی اگر در تزریق اول دچار عوارض شوید ،تزریق دوم حتماً برای ایمنی بیشتر باید صورت گیرد .
و در صورت تجویز پزشک و یا تأمین کننده واکسن از مرحلۀ دوم خودداری نمائند. .
سازمان غذا و داروی آمریکا FDA عواض واکسن مدرنا را سردرد ، گیجی و درد عضلانی اعلام کرد و در موارد بسیار نادر هم اسهال ، تهوع ، تورم را مشاهده نموده اند و FDA در مورد فلج بلز هم به دلیل دریافت این دو واکسن فایزر و واکسن مدرنا هشدار داده است. البته که در فلج بلز صورت به طور موقت فلج می شود و این هشدار به معنای وجود عوارض جانبی برای افراد نیست ،فقط کسانی که آلرژیک ( حساسیت ) شدید دارند، بروز می کند .
بر اساس گزارش FDA افراد بالای 64 سال که افراد آسیب پذیر جامعه می باشند عوارض این واکسن را به خوبی تحمل خواهند کرد .

با توجه به رویکرد دولت ایران در عدم واردات واکسن های آمریکایی، اولویت بر واکسن های دیگر و همچنان پیشگیری و درمان است. درمانی که البته با یاری شرکت هایی مثل بیمه سامان می تواند ساده تر باشد. پوشش هزینه درمان کرونا در بیمه سامان انجام می شود و در صورتی که شخصی تحت پوشش باشد و در بیمارستان بستری شود، هزینه های درمان او توسط بیمه سامان پرداخت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *