سفر و طبیعت گردی در دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

 

دریاچه مهارلو از عجیب و غریب ترین دریاچه های استان فارس می باشد و رنگ آب دریاچه قرمز است . این دریاچه در شمال شرق شیراز است  و به خاطر قرمز بودنش شهرت زیادی دارد. اگر قصد سفر به فارس را داشتید ، حتماً دیدن از این دریاچه را در برنامه خود قرار دهید.

بسیاری از گردشگران و طبیعت گردان در سفر به شیراز به این دریاچه رفته و عکس های زیبا را در آن گرفته اند . این دریاچه در جوار یک روستا با همین نام قرار گرفته ، روستایی که از دوران صفوی باقی مانده و در زمان قدیم به آن دشت گل می گفتند، این روستا هم زیبایی خاص خود را دارد.

روستای مهارلو در دامنه های جنوبی کوه زاگرس قرار دارد . زیبایی طاق های بلند خانه هایشان و پنجره های قوسی شکلش ، زیبایی خاصی را ایجاد کرده است .

باغ هایی در اطراف این دریاچه وجود دارد که درختانی از بادام ، انار، انجیر را داراست  و بر زیبایی این روستا اضافه نموده است .در این روستا چشمۀ آب معدنی وجود دارد که افراد آن منطقه بسیار معتقدند که شفا بخش است و بیماری های پوستی را برطرف می سازد.

در این روستا زیارتگاهی هم به نام خدیجه بانو که بر بالای تپه ای است قرار دارد و همچنین باقیماندۀ یک کاروانسرا از دورۀ صفوی به نام شاه عباسی هم در این  روستا وجود دارد.

دریاچه مهارلو نسبت به گذشته کوچکتر شده است ،زیرا دریاچه در حال خشک شدن می باشد. همچنین اقداماتی برای احیای آن انجام شده است .در اطراف این دریاچه پرندگان مهاجر و غیر مهاجر وجود دارد . آب این دریاچه شور می باشد و ازمنابع تامین نمک شیراز است .

عمق این دریاچه در هر بخش متفاوت است  و به میزان بارش بستگی دارد .در بعضی قسمت های دریاچه عمق به 3 متر می رسد و یشتر قسمت های دیگر به نیم متر می رسد. آب در این دریاچه شرایط خیلی خوبی ندارد.

و از آنجایی که میزان تبخیر آب دریاچه بسیار بالا می باشد  و این تبخیر باعث شده تا شوری آب دریاچه بیشتر شود و در آن نوعی جلبک دریایی قرمز رنگی تکثیرمی شود که نامش کشنده قرمز است و رشد و تکثیر این جلبک در دریاچه آب را قرمز نشان می دهد و در این دریاچه هیچ موجود زنده ای زندگی نمی کند و فقط یک آبزی به نام آرتیما در آن زنده مانده است و در آب دریاچه هیچ ماهی وجود ندارد ،اما در اطراف و گوشه و کنارش مارمولک، سوسمار ، مار ، لاک پشت دیده شده است و همچنین پرندگانی هم نظیر  حواصیل ، لک لک ، پلیکان، باکلان ، اگرت ، کشیم، فلامینگو، اردک ، خوتکا، سارگپه زندگی می کنند.

بهترین زمان سفر در این دریاچه به دلیل بارندگی فصل پائیز تا اواسط اردیبهست می باشد  و در فصل تابستان معمولاً دریاچه خشک است .

دریاچه زیبای بهارلو بیشتر از هر زمانی به احیا و مراقبت احتیاج دارد  در سال های قبل آب دریاچه به کل خشک شد و به لطف الله بارندگی شروع شد و دریاچه مجدد ،جان گرفت  این دریاچه زیبا و قرمز ، نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است . اما در واقعیت کشنده قرمز زندگی گیاهان و جانوران را در معرض خطر قرار داده است

از مسئولان خواهشمندیم فکری به حال این دریاچه زیبا و ارزشمند کنند و از خطر خشک شدن این دریاچه جلوگیری کنند.

طبیعت گردان عزیز شما با داشتن بیمه حوادث انفرادی سامان می توانید خود را در برابر هر اتفاق که به صورت ناخواسته ایجاد می شود بیمه کنید و با خیال راحت به طبیعت گردی خود ادامه دهید . داشتن بیمه حوادث برای فعالیت های پرخطر مثل طبیعت گردیی یکی از ضروریات سفرهای داخلی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *