آنژیوگرافی چیست و چه هزینه هایی دارد

آنژیوگرافی چیست و چه هزینه هایی دارد

مثل همۀ بافت های زنده بدن ، عضلات قلب نیز به خون و اکسیژن برای عملکرد طبیعی خودشان نیاز دارند. عروقی خونی که خون و اکسیژن را به عضلات قلب می رسانند به اسم شریان های کرنری شناخته می شوند. قرار گرفتن کلسترول در دیوارۀ این شریان، پلاک نامیده می شود.
تشکیل پلاک در عروق خونی ، باعث تنگ شدن آنها می شود که می تواند روی یک یا چند شریان اثر بگذارد و وقتی شریان ها تنگ و باریک می شوند نمی توانند مقدار خون و اکسیژن ضروری را به قلب برسانند، این کمبود اکسیژن در عضلۀ قلب باعث درد در قفسه سینه می شود، زمانی که شریان شدیداً تنگ شد و یا لخته خون روی پلاک تشکیل می گردد شریان کاملاً مسدود شده و عضلات قلب آن ناحیه از بین می رود، این پدیده را با عنوان سکته قلبی می شناسیم.
آنژیوگرافی کرونری چیست ؟
آنژیوگرافی یک پرسه معتبر برای شناسایی عروق تنگ شده می باشد، یک تصویر اشعه ایکس از عروق خونی ، در طول آنژیوگرافی ، یک لوله قابل انعطاف به نام کاتتر از طریق عروق خونی ران پا یا بازو وارد می شود و به قسمت مسدود شده در شریان قلب می رود.
یک ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود که تصاویر اضافی از عروق خونی قلب بدست می آورد. اگر آنژیوگرافی ، انسدادی را نشان نداد مریض می تواند پس از اتمام تست به خانه برود. ولی اگر آنژیوگرافی انسدادی را نشان دهد ، پزشک موظف است آنژیوپلاستی کرونری را پس از دیدن تصاویر جزییات انسداد انجام دهد.
آنژیوپلاستی کرونری چیست ؟
آنژیوپلاستی کرونری یک پرسه درمان است که عروق خونی مسدود شده را باز می کند تا جریان خون به عضلات قلب باز گردد.
آنژیوپلاستی کرونری ممکن است برای کاهش درد قفسه سینه که در نتیجه کاهش جریان خون به عضلات قلب به وجود آمده است ، نیاز باشد و خطر آسیب به عضلات قلب ،در حمله قلبی را کاهش دهد. این پرسه گاهی اوقات اورژانسی انجام می شود که پس از درد سینه یا سکته قلبی می باشد.
اقدامات قبل از آنژیوپلاستی
داروهایی که پزشکتان تجویز کرده است را براساس دستورالعمل مصرف کنید.
در روند آماده سازی برای آنژیوپلاستی کرونری پزشک ممکن است برای چند روز داروهای معمول شما را قطع و یا دز آن را کم کند. اگر هرگونه آلرژی به مواد خاص، دارو و یا هر نوع سابقه و مشکل خونریزی دارید، به پزشکتان خبر دهید.
عکس قفسه سینه الکتروکاردیوگرام و تست خون باید قبل از پروسۀ آنژیوپلاستی انجام شود. از شما خواسته می شود چند فرم رضایت را امضا کنید به این معنی که روند پروسه را متوجه شدید و برای پروسه با تیم مراقبتی موافقت دارید
چه اتفاقی در حین آنژیوپلاستی می افتد؟
قبل از پرسه به مریض داروی مسکن خفیف داده می شود و محلی که پرسه در آن شروع خواهد شد، معمولاً ران پا یا بازو از قبل تراشیده شده است تا از عفونت جلوگیری شود و محل مورد نظر توسط ماده آنتی باکتریال تمیز می شود و برای جلوگیری از عفونت با پارچه استریل شده پوشانده می شود. داروی بی حس کننده و بی هوشی موضعی روی پوست عروق خونی ناحیه ران پا یا بازو تزریق می شود. این تزریق چند ثانیه طول می کشد و ناحیه مورد نظر را بی حس و بدون درد نگه می دارد. رگ خونی با یک سوزن سوراخ شده و یک سیم هادی وارد شریان می شود و به سمت قسمت مسدود شده در شریان کرونری می رود، سپس یک لوله پلاستیکی بلند و نازک به نام کاتتر از طریق سیم راهنما به آن ناحیه وارد می شود. یک بالن در آن قرار گرفته که پس از قرار گیری کاتتر در قسمت مسدود شده، بالن را باد می کند تا رگ خونی باز شود سپس بالن خالی می شود و آن را بیرون می کشد. پس از آنژیوپلاستی ، کاتتر را از شریان خارج کرده و بروی ناحیه ورودی کاتتر فشار وارد می کنند تا از عدم وجود خونریزی مطمئن شوند پس از آنژیوپلاستی خطر انسداد و یا تنگ شدن مجدد شریان ها در همان ناحیه وجود دارد. برای باز نگه داشتن عروق ،پزشکان از وسیله استنت استفاده می کنند.
استنت چیست ؟
یک لوله فلزی قابل انبساط باریک کوچک است که در عروق خونی جا می گیرد و باعث باز شدن عروق می شود. برای وارد کردن استنت ،پزشک کاتتر و بالن آنژیوگرافی را خارج می کند و کاتتر جدیدی را که حاوی استنت در اطراف بالن بدون هوا می باشد را وارد می کند. استنت در کاتتر وارد شریان می شود و در ناحیه مسدود شده می رود سپس بالن باد می شود که باعث باز شدن استنت و جای گیری آن در شریان می شود. سپس باد بالن خالی شده و کاتتر را خارج می کند در حالی که استنت هنوز در محل باقی مانده است.
استنت در عروق خونی برای همیشه باقی می ماند تا جلوی مسدود شدن دوباره رگ ها را بگیرد.

با توجه به هزینه های بالای آنژیوگرافی و آسیب تورمی به حوزه سلامت با افزایش هزینه ها، بیمه سامان این جراحی را تحت پوشش قرار داده و کسانی که تکمیل درمان بیمه سامان را دارند، می توانند هزینه های آنژیوگرافی خود را با توجه به نوع تعهدی که انتخاب کردند از خدمات تکمیل درمانشان جهت پرداخت هزینه ای پزشکی استفاده کنند و هیچ گونه نگرانی مالی در مورد درمان خود نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *